Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach z Chin - krótki poradnik

  • 19.09.2018
  • by admin

Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach z Chin - krótki poradnik

Zakupy z Chin różnią się nieco od tych dokonywanych w polskich serwisach.
O czym warto pamiętać, kupując na chińskim Allegro? Oto krótki przewodnik, który pozwoli uniknąć Ci przykrych niespodzianek.


Czas dostawy

Być może dla większości kupujących na Aliexpress jest to oczywiste, ale na samym początku warto wspomnieć o tym, że na przesyłkę z Chin trochę się naczekasz. Średni czas dostawy to 28 dni, ale zdarza się, że niektóre przesyłki dochodzą po 10 dniach inne po 60.  Pamiętaj o tym, że śledzić możesz tylko przesyłki rejestrowane, czyli takie, których numer przesyłki zawiera zarówno cyfry, jak i litery.
Zobacz również: Jak śledzić przesyłkę z Aliexpress
Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach z Chin - krótki poradnik


Darmowa przesyłka na Aliexpress

Na pewno zastanawiasz się, jak to możliwe, że w przypadku zakupów na Aliexpress, w większości przypadków, przesyłka jest darmowa lub jej koszt jest niewielki. Wydawać by się mogło, że dla chińskich sprzedawców jest to nieopłacalne. Nic bardziej mylnego, rynek e-commerce jest wspierany przez rząd, który pokrywa koszty przesyłki. Nie można zapomnieć także o tym, że Aliexpress to platforma, która bazuje (i zarabia) głównie na sprzedaży detalicznej, więc nawet jeśli Ty zamówisz jakąś “cebulkę”, sprzedawcy i tak będzie się to opłacać.
Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach z Chin - krótki poradnik


Sposoby na ominięcie cła i VAT-u

Zakupy z Chin wiążą się z ryzykiem zapłaty cła i VAT-u. W obu przypadków dotyczy to jednak przesyłek o dużej wartości. Cłem zostaną objęte przesyłki o wartości wyższej niż 150 euro. Pewnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie przesyłki właśnie od cła. Kolejnym obciążeniem finansowym, na który możesz natrafić, jest podatek VAT.


Tutaj wartości są już nieco niższe - podatkiem VAT mogą być obciążone przesyłki o wartości co najmniej 22 euro. Sprytni sprzedawcy znaleźli jednak rozwiązanie. Być może zauważyłeś, że na paczce, którą otrzymałam widnieje adnotacja “gift”, czyli prezent. To nie pomyłka! Chiński sprzedawca dodał taki napis, ponieważ przesyłki oznaczane jako prezent podlegają opodatkowaniu dopiero, kiedy przekroczą około 45 euro. W praktyce bardzo mała ilość paczek jest "opodatkowa", trzeba mieć duże "szczęście" żeby trafić na dodatkowe opłaty.


Chińska promocja nie zawsze się opłaca

Chociaż główną zaletą zakupów z Chin są bardzo atrakcyjne ceny, podczas wyprzedaży ta zasada czasami przestaje obowiązywać. Część sprzedawców na kilka dni winduje ceny produktów, by w momencie wyprzedaży nieco je obniżyć. Zdarza się, że cena i tak jest wyższa niż przed promocją. Jak w takim razie kupować na Aliexpress naprawdę tanio? Dobry sposób to dodanie artykułu, który Cię interesuje do listy życzeń. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco obserwować zmianę ceny. Zazwyczaj produkt jest najtańszy, gdy zostają ostatnie sztuki towaru, końcówki kolekcji lub nietypowe rozmiary. Dobrym (i tańszym) rozwiązaniem jest korzystanie z aplikacji mobilnej Aliexpress.
Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach z Chin - krótki poradnik


Różnice w rozmiarówce

Jeśli planujesz kupić na Aliexpress ubrania lub obuwie, musisz wiedzieć, że chińska rozmiarówka, często jest o jeden lub dwa rozmiary mniejsza od europejskiej. Pamiętaj więc o tym, aby przed złożeniem zamówienia, sprawdzić tabelę rozmiarów i zapoznać się z opiniami innych kupujących.
Zobacz również: Jak kupować na Aliexpress, żeby nie żałować 
Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach z Chin - krótki poradnikSystem ochrony kupujących na medal

Podczas gdy Allegro może jedynie zablokować konto nieuczciwego sprzedawcy, na Aliexpress panuje zasada “klient nasz pan”. Nawet jeśli po rozpoczęciu sporu, chiński sprzedawca odmawia zwrotu pieniędzy za wadliwy towar, nadal masz szansę je otrzymać. A wszystko dzięki temu, że właściciele chińskiej platformy monitorują każdy spór i gdy strony nie mogą dojść do porozmawiania sami rozstrzygają to, czy roszczenia kupującego są uzasadnione.
Zobacz również: Jak otworzyć spór na Aliexpress

Chciałbyś zacząć kupować sprawdzone i polecane przedmioty z Alixpress? Szukasz inspiracji? Aliside to pierwszy tego typu serwis! Za pomocą jednego kliknięcia dołącz do społeczności Aliside i odkryj zalety kupowania z Chin online! Serwis umożliwi Ci kupowanie przedmiotów bezpośrednio od zaufanych chińskich sprzedawców. System ocen i komentarzy pozwoli Ci na kupowanie tylko sprzawdzonych przedmiotów.

Follow Us

Copyright © Aliside.com. All Rights Reserved. Created by Michał W.